Baş nazir: Azərbaycan Türkmənistanın BMT tərəfindən tanınan daimi neytrallıq siyasətinə böyük hörmətlə yanaşır
Dekabrın 12-də Aşqabadda “Beynəlxalq sülh və etimad ili (2025)”, Beynəlxalq Neytrallıq Günü və Türkmənistanın daimi neytrallığının 30 illiyinə həsr olunmuş beynəlxalq forum işə başlayıb.
Azərbaycan Respublikasının Baş naziri Əli Əsədov forumun plenar iclasında iştirak edib.
İclasda çıxış edən Ə.Əsədov vurğulayıb ki, Azərbaycan Türkmənistanın BMT tərəfindən tanınan daimi neytrallıq siyasətinə böyük hörmətlə yanaşır. Azərbaycanın neytrallıqla bağlı Türkmənistan tərəfindən BMT-də irəli sürülən qətnamələri daim dəstəklədiyi və “Beynəlxalq sülh və etimad ili - 2025” qətnaməsinə həmmüəllif qismində qoşulduğu bildirilib.
Həmçinin diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycan Respublikası Türkmənistanın BMT-nin himayəsi altında Neytrallıq Universitetinin yaradılması ilə bağlı təşəbbüsünü də yüksək qiymətləndirir və Universitetin işində fəal iştirak etməyə hazırdır.
Bildirilib ki, Azərbaycan və Türkmənistan BMT-dən sonra ikinci ən böyük beynəlxalq təsisat olan Qoşulmama Hərəkatının fəal üzvləridir və hər iki ölkə Hərəkatın dialoq və həmrəylik prinsiplərinə sadiqliyini nümayiş etdirir.
Azərbaycan-Türkmənistan əlaqələrinə toxunan Baş nazir iki ölkə arasında dərin tarixi köklərə, mənəvi və mədəni dəyərlərə söykənən ənənəvi dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin mövcud olduğunu qeyd edib. Dövlətlərarası münasibətlərin son illərdə dinamik inkişaf yolu keçdiyi diqqətə çatdırılıb.
Bildirilib ki, iki ölkə liderləri arasında son dövrdə baş tutmuş qarşılıqlı səfərlər və görüşlər ikitərəfli münasibətlərdə yeni səhifə açıb, onları strateji tərəfdaşlığın keyfiyyətcə yeni səviyyəsinə yüksəldib.
Bu kontekstdə cari ilin avqust ayında Prezident İlham Əliyevin Türkmənistana işgüzar səfərinin önəmi xüsusi qeyd edilib. Səfər çərçivəsində Türkmənistan, Azərbaycan və Özbəkistan arasında keçirilən yüksəksəviyyəli görüşün regional əməkdaşlığın genişləndirilməsi və çoxşaxəli qarşılıqlı fəaliyyətin möhkəmləndirilməsi üçün mühüm platformaya çevrildiyi bildirilib.
Həmçinin iyul ayında Türkmənistanın Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun Azərbaycana səfərinin, səfər çərçivəsində Füzuli və Şuşa şəhərlərini ziyarət etməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb. Eyni zamanda, cari ilin oktyabr ayında Qəbələdə keçirilmiş Türk Dövlətləri Təşkilatının Dövlət Başçıları Şurasının 12-ci Zirvə Görüşü çərçivəsində Füzulidə təməli qoyulan məscidin inşası ilə bağlı təşəbbüsə görə Türkmənistan tərəfinə minnətdarlıq ifadə olunub.
Ə.Əsədov Azərbaycan ilə Mərkəzi Asiya dövlətləri arasındakı münasibətlər barədə də bəhs edib. Bu baxımdan Azərbaycanın Mərkəzi Asiya Dövlət Başçılarının Məşvərət Görüşünə tamhüquqlu iştirakçı qismində qəbul edilməsinin əhəmiyyəti xüsusi vurğulanıb.

On December 12, an international forum marking the International Year of Peace and Trust (2025), the International Day of Neutrality, and the 30th anniversary of Turkmenistan’s permanent neutrality, commenced in Ashgabat.
Ali Asadov, Prime Minister of Azerbaijan, participated in the plenary session of the forum.
In his remarks, Azerbaijan's PM Ali Asadov commended Turkmenistan's UN-recognized neutrality, highlighting Azerbaijan's support for neutrality resolutions and the "International Year of Peace and Trust – 2025" resolution. The PM noted that Azerbaijan highly values Turkmenistan's initiative to establish a University of Neutrality under the auspices of the UN, while expressing readiness to actively join in the university's activity.
Describing Azerbaijan and Turkmenistan as active members of the Non-Aligned Movement (NAM), the second-largest international organization after the UN, Ali Asadov noted that both countries demonstrate their commitment to the Movement's principles of dialogue and solidarity.
The Azerbaijani PM highlighted the deep historical, spiritual, and cultural bonds between Azerbaijan and Turkmenistan, noting their fraternal ties and the dynamic growth in interstate relations recently.
PM Ali Asadov noted that the recent reciprocal visits and meetings between the two leaders have opened a new chapter in bilateral relations, elevating them to a qualitatively new level of strategic partnership. In this regard, he underlined the significance of President Ilham Aliyev's working visit to Turkmenistan in August, noting that the high-level meeting held between Azerbaijan, Turkmenistan, and Uzbekistan had become an important platform for enhancing regional cooperation and fostering multilateral connections.
PM Ali Asadov also emphasized the importance of the visit of Chairman of the Halk Maslakhaty of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov to Azerbaijan in July, as well as his visit to the cities of Fuzuli and Shusha. The PM also expressed gratitude to the Turkmen side for the initiative to build a mosque, the foundation of which was laid in Fuzuli as part of the 12th Summit of the Council of Heads of State of the Organization of Turkic States (OTS) held in Gabala in October of this year.
Prime Minister Ali Asadov highlighted Azerbaijan's strengthening ties with Central Asia, particularly stressing the significance of Azerbaijan's becoming a full-fledged participant of the Consultative Meeting of Heads of State of Central Asia.