Prezident İlham Əliyev və Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Şuşada Natəvanın, Bülbülün və Üzeyir Hacıbəylinin gülləbaran edilmiş heykəllərinə baxıblar
İyulun 17-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədov Azərbaycanın tanınmış şəxsiyyətləri Natəvanın, Bülbülün və Üzeyir Hacıbəylinin işğal dövründə ermənilər tərəfindən gülləbaran edilmiş heykəllərinə baxıblar.
İşğal zamanı ermənilərin bu heykəlləri Ermənistana apararaq əritmək istədikləri barədə Qurbanqulu Berdiməhəmmədova məlumat verilib. Ulu Öndər Heydər Əliyevin müdaxiləsi nəticəsində heykəllər Ermənistandan alınaraq Azərbaycana gətirilib və bir müddət Bakıda İncəsənət Muzeyinin həyətində saxlanılıb. Şuşa işğaldan azad olunduqdan sonra isə həmin heykəllər öz əvvəlki yerlərinə qaytarılıb.

President Ilham Aliyev and Chairman of Turkmenistan’s Halk Maslahaty viewed bullet-riddled monuments of Natavan, Bulbul, and Uzeyir Hajibeyli in Shusha
On July 17, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and Chairman of the Halk Maslahaty of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov viewed the bullet-riddled monuments of prominent Azerbaijani figures Natavan, Bulbul, and Uzeyir Hajibeyli in the city of Shusha. These monuments were damaged by Armenian forces during the occupation.
Gurbanguly Berdimuhamedov was informed that during the occupation, the Armenian side had planned to transport the statues to Armenia to be melted down. However, thanks to the efforts of National Leader Heydar Aliyev, the statues were recovered from Armenia, brought back to Azerbaijan, and temporarily placed in the courtyard of the Museum of Art in Baku. Following the liberation of Shusha, the statues were restored to their original locations.