Prezident İlham Əliyev və Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Şuşada Bülbülün ev-muzeyində olublar
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədov iyulun 17-də Şuşada Bülbülün ev-muzeyində olublar.
Milli Məclisin deputatı Polad Bülbüloğlu qonağa görkəmli musiqiçinin bu evdə anadan olduğu və uşaqlıq illərini burada keçirdiyi barədə məlumat verib. Ümummilli Lider Heydər Əliyevin göstərişi ilə Şuşa Şəhər Xalq Deputatları Sovetinin İcraiyyə Komitəsinin 1982-ci ildə qəbul etdiyi qərarla Bülbülün doğulduğu və yaşadığı ev onun ev-muzeyinə çevrilib. 1982-1983-cü illərdə təmir olunan binada muzey ekspozisiyası qurulub və önündə inzibati bina inşa edilib. Ev-muzeyi 1992-ci ildə Birinci Qarabağ müharibəsi zamanı erməni vandalizminə məruz qalaraq fəaliyyətini dayandırıb. Şuşanın azad olunmasından sonra digər tarixi-mədəni abidələrimiz kimi Bülbülün ev muzeyinin də bərpasına başlanılıb və 2021-ci ilin avqustunda bərpa işlərinin bitməsindən sonra muzeyin açılışı olub.
Ev-muzeyinin həyətində Bülbülün yeni büstü ucaldılıb. Şuşa şəhəri işğal altında olduğu dövrdə Bülbülün vandalizmə məruz qalmış büstü də erməni vəhşiliyini nümayiş etdirmək məqsədilə saxlanılıb.

President Ilham Aliyev and Chairman of Turkmenistan’s Halk Maslahaty visited Bulbul’s House-Museum in Shusha
On July 17, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and Chairman of the Halk Maslahaty of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov visited the House-Museum of Bulbul in Shusha.
Member of the Milli Majlis Polad Bulbuloghlu informed Gurbanguly Berdimuhamedov that the renowned musician Bulbul was born and spent his childhood in this house. Under the directive of National Leader Heydar Aliyev, a decision by the Executive Committee of the Shusha City People’s Deputies Soviet in 1982 designated Bulbul’s birthplace and residence as a house-museum. The building was renovated in 1982–1983, a museum exhibition was established, and an administrative building was constructed in front of it. The house-museum ceased operations in 1992 during the First Karabakh War due to Armenian vandalism. Following the liberation of Shusha, restoration efforts began on the house-museum and other historical and cultural monuments. The museum was reopened in August 2021 after the completion of restoration work.
A new bust of Bulbul has been erected in the courtyard of the house-museum. The original bust, which was damaged during the occupation, has been preserved as evidence of the acts of vandalism committed.