Mətbuat şərhi 03 iyul 2025
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Xankəndidə Türkmənistanın Nazirlər Kabineti Sədrinin müavinini qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev iyulun 3-də Xankəndidə Türkmənistanın Nazirlər Kabineti Sədrinin müavini, xarici işlər naziri Rəşid Meredovu qəbul edib.
Rəşid Meredov Türkmən xalqının Milli Lideri, Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun və Türkmənistan Prezidenti Sərdar Berdiməhəmmədovun salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırdı.
Prezident İlham Əliyev salamlara görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını Türkmən xalqının Milli Liderinə, Türkmənistan Prezidentinə və qardaş türkmən xalqına çatdırmağı xahiş etdi.
Türkmənistanın Nazirlər Kabineti Sədrinin müavini Qarabağda aparılan bərpa və quruculuq işlərinin onda böyük təəssürat yaratdığını deyərək, bu bölgənin təbiətinin gözəlliyinə valeh olduğunu bildirdi.
Görüşdə azərbaycanlılarla türkmənlərin ortaq etnik kökləri, tarix və mədəniyyət bağlantılarına malik iki qardaş xalq olduğu bir daha vurğulandı. Ölkələrimiz arasında energetika, nəqliyyat, mədəniyyət, humanitar, elm, təhsil və digər sahələrdə əməkdaşlıq məsələlərinə dair geniş fikir mübadiləsi aparıldı. Xüsusilə Azərbaycanda Türkmənistan Mədəniyyət Günlərinin, Türkmənistanda isə Azərbaycan Mədəniyyət Günlərinin keçirilməsi qeyd olundu.

Press release 03 July 2025
President of Azerbaijan Ilham Aliyev received Deputy Chairman of Turkmenistan’s Cabinet of Ministers in Khankendi
On July 3, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev received Rashid Meredov, Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers and Minister of Foreign Affairs of Turkmenistan, in Khankendi.
Rashid Meredov conveyed greetings from Gurbanguly Berdimuhamedov, National Leader of the Turkmen People and Chairman of the Halk Maslakhaty of Turkmenistan, as well as from Serdar Berdimuhamedov, President of Turkmenistan, to the Azerbaijani head of state.
President Ilham Aliyev expressed his gratitude for the greetings and asked Rashid Meredov to extend his regards to the National Leader, the President, and the brotherly Turkmen people.
The Deputy Chairman of Turkmenistan’s Cabinet of Ministers noted that he was deeply impressed by the restoration and reconstruction efforts in Karabakh and expressed admiration for the region’s natural beauty.
During the meeting, both sides reaffirmed the brotherly ties between Azerbaijanis and Turkmens, noting their shared ethnic roots, history, and cultural connections. They conducted a comprehensive exchange of views on cooperation across various fields, including energy, transport, culture, humanitarian affairs, science, and education. The importance of holding Culture Days of Turkmenistan in Azerbaijan and Culture Days of Azerbaijan in Turkmenistan was also underlined.