Mətbuat şərhi 16 iyul 2025
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədov iyulun 16-da “Sea Breeze” istirahət mərkəzində olublar.
“Sea Breeze”in təsisçisi Emin Ağalarov dövlətimizin başçısına və Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədrinə Xəzər dənizinin sahilində yerləşən kurort ərazisində həyata keçirilən və qarşıdakı dövr üçün nəzərdə tutulan layihələr barədə məlumat verib.
Qeyd olunub ki, bu istirahət mərkəzini paytaxtdan cəmi 30 dəqiqəlik məsafə ayırır. Müxtəlif formatda çoxsaylı daşınmaz əmlak obyektlərini bir araya gətirən “Sea Breeze” dünyada nadir layihə hesab olunur. Burada indiyədək 3 milyon kvadratmetrdən çox yaşayış və kommersiya daşınmaz əmlak layihəsi həyata keçirilərək istifadəyə verilib, 500-dən artıq daşınmaz əmlak obyekti tikilib. Bundan başqa, ərazidə 50 hektar sahəni əhatə edən aypara şəklində nadir süni yarımada da yaradılacaq.
“Sea Breeze”də artıq 20 min sakin yaşayır. 2028-ci ilə qədər isə onların sayı 50 mindən çox olacaq. Layihə tam yekunlaşdırıldıqdan sonra burada 500 min sakin yaşayacaq.
“Sea Breeze”də sakinlər və qonaqlar üçün rahat şəraitin yaradılması, eləcə də onların asudə vaxtının səmərəli təşkili məqsədilə zəruri infrastruktur qurulub. Belə ki, burada istirahət zonaları, parklar və çimərliklər üçün 150 hektardan çox ərazi ayrılıb, məktəb, uşaq bağçası, xəstəxana tikilib, təxminən 10 milyon bitki və ağac əkilərək, yaşıllıq sahələrinin ümumi ərazisi 300 hektara çatdırılıb. Hazırda 500 hektar ərazini əhatə edən “Sea Breeze”in əsas layihələri sahilboyu yerləşir.
“Sea Breeze”in ərazisində 6560 nəfər işlə təmin olunub, gələcəkdə bu rəqəmin xeyli artırılması planlaşdırılır. Layihəyə yatırılan ümumi investisiyanın məbləği 3 milyard ABŞ dollarına çatıb. Növbəti beş ildə isə 10 milyard dollardan çox sərmayənin cəlb olunması planlaşdırılır.

President of Azerbaijan and Chairman of Halk Maslahaty of Turkmenistan visited Sea Breeze Resort
On July 16, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and Gurbanguly Berdimuhamedov, Chairman of the Halk Maslahaty of Turkmenistan, visited the Sea Breeze resort located on the Caspian Sea coast.
Emin Agalarov, founder of Sea Breeze, briefed the Azerbaijani President and the Chairman of the Halk Maslahaty of Turkmenistan on the projects completed and planned at the resort.
Located just 30 minutes from Baku’s city center, Sea Breeze combines various real estate types and is considered a unique global project. Its main developments are along the coastline.
Spanning 500 hectares, Sea Breeze has completed and commissioned over 3 million square meters of residential and commercial real estate. More than 500 properties have been constructed, with over 20,000 residents currently living there. By 2028, this number is expected to exceed 50,000, with a long-term goal of accommodating 500,000 people upon full completion. Plans also include the creation of a unique crescent-shaped artificial peninsula covering 50 hectares.
Over 150 hectares have been dedicated to recreational zones, parks, and beaches. Essential infrastructure, including a school, kindergarten, and hospital, ensures comfortable living and leisure for residents and visitors. Landscaping efforts have resulted in planting approximately 10 million plants and trees, expanding green areas to 300 hectares.
The resort currently employs 6,560 people, with plans to significantly increase staff in the future. Total investment has reached $3 billion, with over $10 billion more planned over the next five years.