Prezident İlham Əliyev və Qurbanqulu Berdiməhəmmədov Şuşadakı Yaradıcılıq Mərkəzində “Heydər Əliyev və Qarabağ” sərgisi ilə tanış olublar
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədov iyulun 17-də Şuşada Heydər Əliyev Fondu tərəfindən bərpa edilən Yaradıcılıq Mərkəzində “Heydər Əliyev və Qarabağ” sərgisi ilə tanış olublar.
Ölkə əhəmiyyətli memarlıq abidələri siyahısında olan bu binada vaxtilə Ağa Qəhrəman Mirsiyab oğlunun Karvansarası yerləşib. Heydər Əliyev Fondu tərəfindən 2022-ci ildən aparılan bərpa işləri zamanı bina ilkin vəziyyətinə qaytarılıb. Yaradıcılıq Mərkəzi 2023-cü il mayın 10-da istifadəyə verilib.
Sərgidə Ulu Öndər Heydər Əliyevin Qarabağın sosial, iqtisadi, siyasi və mədəni inkişafında xidmətlərini əks etdirən nadir fotoşəkillər, sənədlər və videomateriallar nümayiş olunur. Burada, eyni zamanda, Ümummilli Liderin vaxtilə Qarabağa səfərlərinə, keçirdiyi müxtəlif görüş və tədbirlərə aid fotolar da yer alıb.
Qeyd edək ki, 1969-cu ildən Qarabağın və Şərqi Zəngəzurun tarixində böyük dönüş dövrü başladı. Dahi şəxsiyyət mürəkkəb tarixi şəraitdə belə bölgə həyatının bütün sahələrində geniş islahatlar aparmağa nail oldu. 1979-cu ildə Ağdam–Xankəndi dəmir yolunun istismara verilməsi Qarabağın digər rayonlarımızla təsərrüfat və iqtisadi cəhətdən daha sıx birləşdirilməsi baxımından Ulu Öndərin strateji addımı olmaqla yanaşı, həm də böyük tarixi xidməti idi.

President Ilham Aliyev and Gurbanguly Berdimuhamedov visited “Heydar Aliyev and Garabagh” exhibition at Creativity Center in Shusha
On July 17, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and Chairman of the Halk Maslahaty of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov visited the “Heydar Aliyev and Garabagh” exhibition at the Creativity Center in Shusha, restored by the Heydar Aliyev Foundation.
The building, considered one of Azerbaijan’s significant architectural monuments, originally served as the caravanserai of Agha Gahraman Mirsiyab oglu. Restoration work, launched by the Heydar Aliyev Foundation in 2022, returned the structure to its original appearance. The Creativity Center officially opened to the public on May 10, 2023.
The exhibition features rare photographs, documents, and video materials highlighting National Leader Heydar Aliyev’s contributions to the social, economic, political, and cultural development of Karabakh. It also includes images from his visits to Karabakh and various meetings and events he attended.
A pivotal chapter in the history of Karabakh and East Zangezur began in 1969, when, despite difficult historical circumstances, the National Leader initiated comprehensive reforms across all sectors of life in the region. One of his strategic initiatives - the commissioning of the Aghdam-Khankendi railway in 1979 - strengthened economic and infrastructural ties between Karabakh and other regions of Azerbaijan, marking a key historical achievement.