Prezident İlham Əliyev və Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Şuşada inşa edilmiş birinci yaşayış kompleksində olublar
İyulun 17-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədov Şuşa şəhərində inşa edilmiş birinci yaşayış kompleksində olublar.
Şuşa rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov dövlətimizin başçısına və Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədrinə kompleks barədə məlumat verdi.
İyirmi üç binadan ibarət yaşayış kompleksinin ümumi sahəsi 8 hektara yaxındır. Bu kompleksin təməlini 2021-ci ilin avqustunda Azərbaycan Prezidenti qoyub. Yaşayış kompleksində ümumilikdə 450 mənzil var. Onlardan 28-i birotaqlı, 195-i ikiotaqlı, 190-ı üçotaqlı, 30-u dördotaqlı, 7-si isə beşotaqlıdır. Burada keçmiş məcburi köçkünlər və Şuşa şəhərində müxtəlif dövlət qurumlarında çalışan şəxslər üçün xidməti mənzillər istifadəyə verilib. Bu yaşayış kompleksinə indiyədək 376 keçmiş məcburi köçkün ailəsi, ümumilikdə isə 1409 nəfər köçürülüb. Ərazidə geniş abadlıq və yaşıllaşdırma işləri həyata keçirilib.

President Ilham Aliyev and Chairman of Turkmenistan’s Halk Maslahaty visited first residential complex built in Shusha
On July 17, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and Chairman of the Halk Maslahaty of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov visited the first residential complex constructed in the city of Shusha.
Aydin Karimov, Special Representative of the President of Azerbaijan in the Shusha district, provided information about the complex to the President and the Chairman of the Halk Maslahaty.
Covering nearly 8 hectares, the residential complex consists of 23 buildings. Its foundation was laid by President Ilham Aliyev in August 2021. The complex includes 450 apartments: 28 one-room, 195 two-room, 190 three-room, 30 four-room, and 7 five-room units. These apartments have been allocated to former internally displaced persons and also provided as service housing for individuals working in various state institutions in Shusha.
To date, 376 families of former internally displaced persons, totaling 1,409 individuals, have been resettled in the complex. Extensive landscaping and greening efforts have also been carried out in the area.