Mətbuat şərhi 12 fevral 2026
Ortaq mədəni irsimizin inciləri sayılan “Qarabağ” və “Ahaltəkə” atları ilə bağlı əməkdaşlıq müzakirə olunub
Azərbaycanın Türkmənistandakı səfiri Qismət Gözəlov Türkmənistanın Aba Annayev adına Beynəlxalq Atçılıq Akademiyasının rektoru Pıqı Bayramdurdıyev ilə görüşüb.
Görüşdə Şərqin nadir incilərindən olan “Qarabağ” və “Ahaltəkə” atlarının hər iki xalqın tarixi-mədəni irsində xüsusi yer tutduğu vurğulanıb. Qeyd olunub ki, “Qarabağ” və “Ahaltəkə” atları eyni qədim köklərdən qaynaqlanır, tarix və mədəniyyətin formalaşdırdığı ortaq irsi təcəssüm etdirir. Hər iki ölkədə milli maddi irsin və tarixi yaddaşın mühüm simvoludur, Azərbaycan və Türkmənistanda ata hörmət türk mədəniyyəti və milli ənənələrin rəmzidir. Bu nadir cinslər həm idman yarışlarında, həm də maddi irsin və tarixi yaddaşın qorunmasında xüsusi rol oynayır.
Həmçinin, Azərbaycanla Türkmənistan arasında fəaliyyət göstərən Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın müvafiq protokolunda atçılıq sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsinin nəzərdə tutulduğu və bu istiqamətdə praktik addımların atılması üçün geniş imkanların mövcud olduğu bildirilib. Bu xüsusda ölkələrimiz arasında atçılıq idmanı, ənənəvi at oyunları, mütəxəssislər arasında təcrübə mübadiləsi, eləcə də “Qarabağ” və “Ahaltəkə” atlarının genofondunun qorunmasının əhəmiyyəti qeyd olunub.
Eyni zamanda, atçılıq sahəsində gənclər və tələbələr üçün təlim-təcrübə proqramlarının təşkili, elmi-tədris əlaqələrinin inkişaf etdirilməsi perspektivləri müzakirə olunub.
Ötən ilin noyabr ayında P.Bayramdurdıyevin Azərbaycana səfəri çərçivəsində Türkmənistanın məşhur “Qalkınış” at qrupunun 2026-cı ildə Azərbaycanda nəzərdə tutulan nümayişinin təşkili barədə əldə olunmuş razılaşma məmnunluqla qeyd olunub. Həmin çıxış zamanı “Ahaltəkə” və “Qarabağ” atlarının birgə nümayiş proqramının təşkilinin əməkdaşlığa əlavə töhfə verəcəyi bildirilib.
Bununla yanaşı, görüşdə iki ölkə arasında atçılıq sahəsində əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinin, bu sahədə memorandumun imzalanmasının, UNESCO və digər beynəlxalq platformalarda atçılıq sahəsində ortaq təşəbbüslərin həyata keçirilməsinin hər iki ölkə üçün böyük önəm daşıdığı vurğulanıb.

Press release 12 February 2026
Cooperation Discussed on the “Karabakh” and “Akhal-Teke” Horses, Gems of Our Shared Cultural Heritage
The Ambassador of the Republic of Azerbaijan to Turkmenistan, Gismat Gozalov, met with Pygy Bayramdurdyyev, the Rector of the International Akhal-Teke Horse Breeding Academy named after Aba Annayev of Turkmenistan.
During the meeting, it was emphasized that the “Karabakh” and “Akhal-Teke” horses, rare treasures of the East, occupy a special place in the historical and cultural heritage of both nations. It was noted that the Karabakh and Akhal-Teke horses share a common ancient lineage and embody a shared heritage shaped by history and culture. In both countries, these breeds serve as important symbols of national tangible heritage and historical memory, while reverence for the horse represents a hallmark of Turkic culture and national traditions in Azerbaijan and Turkmenistan. These rare breeds play a significant role not only in equestrian sports competitions but also in the preservation of cultural heritage and historical legacy.
It was also highlighted that the relevant protocol of the Joint Intergovernmental Commission operating between Azerbaijan and Turkmenistan envisages the development of cooperation in the field of horse breeding, and that there are broad opportunities to take practical steps in this direction. In this context, the importance of cooperation in equestrian sports, traditional horse games, exchange of experience among specialists, as well as the preservation of the gene pool of the Karabakh and Akhal-Teke horses, was underscored.
In addition, prospects for organizing training and internship programs for young people and students in the field of horse breeding, as well as for expanding scientific and educational cooperation, were discussed.
Satisfaction was expressed regarding the agreement reached during the visit of Pygy Bayramdurdyyev to Azerbaijan in November of last year to organize a renowned performance of the “Galkynysh” horse group of Turkmenistan in Azerbaijan in 2026. It was noted that the organization of a joint demonstration program featuring Akhal-Teke and Karabakh horses during this event would further contribute to bilateral cooperation.
Furthermore, the great importance for both countries of further expanding cooperation in the field of horse breeding, signing a memorandum of cooperation in this area, and implementing joint initiatives related to equestrian heritage on UNESCO and other international platforms was emphasized.