Bakı və Türkmənbaşı Beynəlxalq Dəniz Limanlarının rəhbərlərinin görüşü
Azərbaycan Respublikasına işgüzar səfərdə olan Türkmənbaşı Beynəlxalq Dəniz Limanının direktoru Parahat Jumayevin rəhbərlik etdiyi Türkmənistan nümayəndə heyəti Bakı Beynəlxalq Dəniz Limanı MMC-nin direktoru Eldar Salahov ilə görüş keçirmişdir. Danışıqlarda Türkmənistanın Azərbaycan Respublikasındakı Fövqəladə və Səlahiyyətli Səfiri Qurbanmämmet Elyasov da iştirak etmişdir.
Görüş zamanı vurğulanmışdır ki, Azərbaycan və Türkmənistan strateji tərəfdaşlığı ardıcıl şəkildə möhkəmləndirir, xüsusilə Bakı (Ələt) və Türkmənbaşı beynəlxalq dəniz limanları arasında logistika əməkdaşlığının inkişafına xüsusi diqqət yetirirlər. Bu əməkdaşlıq Xəzər dənizi üzərindən yükdaşımaların həcminin artırılmasına, Orta Dəhlizin inkişafına, habelə qarşılıqlı ticarət dövriyyəsinin artdığı şəraitdə iki ölkə arasında nəqliyyat əlaqələrinin genişləndirilməsinə xidmət edir.
Son illərdə tərəflər yükdaşımaların həcminin artırılması, həmçinin sərhədkeçmə və gömrük prosedurlarının sadələşdirilməsi istiqamətində fəal iş aparmışlar. Dəniz və dəmir yolu xidmətləri üzrə tariflərin azaldılması multimodal daşımaların inkişafına və tranzit konteyner daşımalarının genişlənməsinə şərait yaratmışdır.
Bakı (Ələt) və Türkmənbaşı limanlarının inkişafı onların Xəzər dənizində beynəlxalq Şərq–Qərb nəqliyyat dəhlizlərinə xidmət edən əsas logistika mərkəzlərinə çevrilməsini hədəfləyir. Hər iki limanı birləşdirən əsas marşrut vasitəsilə neft, müxtəlif yüklər və dəmir yolu vaqonları daşınır. Modernləşdirmədən sonra Türkmənbaşı limanı iri nəqliyyat qovşağına çevrilmiş, Bakı limanı isə Ələt qəsəbəsində öz infrastrukturunu ardıcıl şəkildə genişləndirərək həm yük, həm də sərnişin daşımalarında rolunu gücləndirmiş və Böyük İpək Yolunun müasir marşrutunda mühüm yer tutmuşdur.
Bununla yanaşı, tərəflər Xəzər dənizi – Qara dəniz beynəlxalq tranzit və nəqliyyat dəhlizinin inkişafı ilə bağlı məsələləri, o cümlədən Türkmənbaşı, Bakı, Poti, Batumi və Konstansa limanları vasitəsilə yükdaşımaların artırılması perspektivlərini müzakirə etmişlər. Avropa İttifaqı da daxil olmaqla bütün maraqlı tərəfdaşlarla əməkdaşlığın intensivləşdirilməsinin əhəmiyyəti qeyd olunmuşdur.
Bu dəhlizin qlobal xarakterini və geniş perspektivlərini vurğulayan görüş iştirakçıları, eyni zamanda, səmərəli informasiya mübadiləsinin qurulması məsələlərini də müzakirə etmişlər.

Press release 27 January 2026
A delegation from Turkmenistan, headed by Director of the Turkmenbashi International Seaport Parahat Jumayev, who is in Azerbaijan on a working visit, met with Director of Baku International Sea Port LLC Eldar Salahov. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Turkmenistan to the Republic of Azerbaijan Gurbanmammet Elyasov also participated in the talks.
During the meeting, it was emphasized that Turkmenistan and Azerbaijan are consistently strengthening their strategic partnership, paying particular attention to the development of logistics cooperation between the international seaports of Turkmenbashi and Baku (Alat). This cooperation aims to increase cargo traffic through the Caspian Sea, develop the Middle Corridor, and expand transport links between the two countries amid growing mutual trade turnover.
In recent years, the parties have worked actively to increase freight volumes and simplify cross-border and customs procedures. Reducing tariffs on maritime and rail services has facilitated the growth of multimodal transport and the expansion of transit container handling.
The development of the ports of Turkmenbashi and Baku (Alat) is aimed at transforming them into key logistics hubs in the Caspian Sea, serving international East-West corridors. The main route connecting the two ports handles oil, various cargo, and railcars. Following its modernization, the Turkmenbashi port has become a major transport hub, while the Baku port in Alat is consistently expanding its infrastructure, strengthening its role in both freight and passenger transportation and occupying an important place on the modern route of the Great Silk Road.
In addition, the parties discussed issues related to the development of the international transit and transport corridor Caspian Sea – Black Sea, including prospects for increasing cargo transportation through the ports of Turkmenbashi, Baku, Poti, Batumi, and Constanta. The importance of intensifying cooperation with all interested partners, including the European Union, was noted.
Emphasizing the global nature and broad prospects of this corridor, the meeting participants also discussed issues of establishing effective information exchange.