İlham Əliyevin Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri ilə geniş tərkibdə görüşü olub
Avqustun 22-də Türkmənbaşı şəhərində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədov ilə geniş tərkibdə görüşü olub.
Azərbaycan Prezidentini və nümayəndə heyətinin üzvlərini salamlayan Qurbanqulu Berdiməhəmmədov dedi:
-Ölkəmizə səfərə gəlmək dəvətini qəbul etdiyiniz üçün Sizə minnətdaram. Bu ilin iyulunda Azərbaycana səfərim çərçivəsində mənə göstərdiyiniz qonaqpərvərliyə görə təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Mən Azərbaycanın gözəl, mənzərəli yerlərini ziyarət etdim. Səfər zamanı mühüm məsələlər müzakirə olundu.
Ölkələrimiz arasında münasibətlər başlanğıcını tarixin dərinliklərindən götürür, ənənələrimiz oxşardır və bunlar bizi birləşdirən amillərdir. Siyasi, diplomatik, iqtisadi-ticari, mədəni-humanitar münasibətlərimizi bu təməl üzərində inkişaf etdiririk. Biz bu məsələləri indiki görüş əsnasında da müzakirə edəcəyik.
Bugünkü danışıqlarımız münasibətlərimizə təkan verir. Bu görüş çərçivəsində əməkdaşlığın mühüm məsələlərini nəzərdən keçiririk. Münasibətlərimiz əməkdaşlığın yüksək səviyyəsinə çatır, onların inkişafına böyük stimul verilir. Əlaqələrimizin genişləndirilməsi üçün böyük potensialın olduğunu qeyd etmək istəyirəm. Bu kontekstdə Türkmənistan-Azərbaycan münasibətlərinin inkişafı məqsədilə yeni təşəbbüslər irəli sürəcəyik.
İqtisadi-ticari əməkdaşlığın inkişafı əlaqələrimizin gündəliyində duran mühüm istiqamətdir. Bu istiqamətdə artıq böyük işlər görülüb. Bu əlaqələrin bundan sonra da inkişaf etdirilməsi, ölkələrimiz arasında ticarət dövriyyəsinin artırılması, enerji, nəqliyyat, toxuculuq sənayesi kimi sahələrdə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün böyük imkanlarımız var.
Əməkdaşlığın mühüm sahəsi mədəni-humanitar əlaqələrdir. Onların inkişafı prioritet əhəmiyyət daşıyır. Bu kontekstdə əməkdaşlığın mühüm tərkib hissəsi qarşılıqlı Mədəniyyət Günlərinin keçirilməsi, təhsil, mədəniyyət, turizm, mədəni dəyərlərimizin - xalçaçılıq, atçılıq, tətbiqi sənətin inkişafı sahələrində tədbirlərin keçirilməsidir. Bu istiqamətdə mədəni mübadilə və əlaqələrin inkişafı üçün bütün imkanlarımız mövcuddur.
Türkmənistan Prezidentinin Sizə böyük salamını çatdırıram. Sizi Türkmənistanda görməyimə şadam.
Sözü Sizə verirəm.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev çıxış edərək dedi:
-Təşəkkür edirəm, hörmətli Qurbanqulu Məlikquliyeviç.
Əziz qardaşım, dəvətə və qonaqpərvərliyə görə Sizə bir daha təşəkkürümü bildirirəm, qardaş türkmən xalqına səmimi salamlarımı və sevgimi çatdırmaq istəyirəm. Türkmənistan torpağında yenidən olmağımdan da çox məmnunam.
Biz Sizinlə keçən ay Azərbaycanda görüşmüşük. O səfərin çox böyük tarixi mənası var. Həm Bakıda, həm işğaldan azad edilmiş Qarabağ torpağında bizim görüşlərimiz Azərbaycan xalqını çox məmnun etdi. Sizin bizə verdiyiniz dəstək bizim üçün çox önəmlidir, çox dəyərlidir. Biz Sizinlə söhbətlər əsnasında hər zaman tarixi köklərimizə də nəzər yetirirdik. Bizi birləşdirən ortaq tarix, mədəniyyət, etnik köklər, dilimiz və dinimizdir. Türkmən və Azərbaycan xalqları, sözün əsl mənasında, qardaşdırlar və əsrlər boyu bu qardaşlıq hissləri ilə yaşamışlar. Bu gün müstəqil dövlətlər kimi böyük uğurlara imza atırlar. Mən artıq Sizə bildirdim ki, Avazanın inkişafı Sizin adınızla bağlıdır, Sizin əsərinizdir. Bu müasir, gözəl şəhər, əslində, Türkmənistanda gedən genişmiqyaslı inkişafı əks etdirir. Mən burada üç il bundan əvvəl Sizin dəvətinizlə olmuşam və artıq hava limanından şəhərə gələndə gördüm ki, daha böyük inkişaf var. Bütün bunlar Sizin fəaliyyətinizin nəticələridir.
Qeyd etdiyiniz kimi, biz bir çox istiqamətlər üzrə uğurla əməkdaşlıq edirik. Mən əminəm ki, dediyiniz bütün sahələr - energetika, nəqliyyat, logistika, tranzit, rəqəmsallaşma, mədəni əlaqələr üzrə çox gözəl perspektivlər var. Sizin səfərinizdən sonra Hökumətlərarası Komissiyanın iclası olmuşdur. Orada bir çox məsələlər müzakirə edilib, gözəl nəticələr əldə olunub və biz bir neçə məsələni də bu gün burada müzakirə edəcəyik.
Eyni zamanda, nəqliyyat imkanlarına baxdıqda indi yeni potensial var - Şərq-Qərb nəqliyyat dəhlizi Türkmənistan və Azərbaycan ərazilərindən keçir. Əlbəttə ki, bizim bu sahədəki birgə fəaliyyətimiz, koordinasiyaya yönəlmiş addımlar böyük coğrafiyaya xeyir gətirəcək. Çünki bu gün Avropanı Uzaq Şərqlə birləşdirən etibarlı nəqliyyat bağlantısı bizim ölkələrimizin ərazisindən keçir. Mən bilirəm ki, Türkmənistanda çox böyük işlər görülüb - müasir dəniz limanı, hava limanları, dəmir yolları. Bütün bunlar Sizin rəhbərliyinizlə həyata keçirilən layihələrdir ki, Türkmənistanda ən müasir infrastruktur yaradılıb. Belə infrastrukturlar Azərbaycanda da yaradılıb. Ona görə bu istiqamətdə səylərimizin birləşməsində çox böyük fayda var.
Əlbəttə, bizim tez-tez görüşməyimiz, hesab edirəm ki, bütün bölgəyə və dünyaya çox ciddi mesajlar verir. Türkmənistan və Azərbaycan - qardaş dövlətlər, qardaş xalqlar hər zaman bir-birinin yanındadır.
Bir daha qonaqpərvərliyə görə təşəkkürümü bildirirəm.
Prezident İlham Əliyev Türkmənistanın Prezidenti Sərdar Berdiməhəmmədovun salamlarına görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını Türkmənistan Prezidentinə çatdırmağı xahiş etdi.
Görüşdə siyasi əlaqələrimizin mövcud durumundan məmnunluq ifadə olundu, Azərbaycanın və Türkmənistanın beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində daim bir-birini dəstəklədiyi, qlobal və regional məsələlər üzrə mövqelərinin üst-üstə düşdüyü vurğulandı. Xüsusilə BMT Baş Assambleyasında “Türkmənistanın daimi neytrallığı” adlı qəbul olunmuş qətnamədə Azərbaycanın həmmüəllif kimi çıxış etməsi Türkmənistana olan dəstəyin və dostluğun nümunəsi kimi qiymətləndirildi.
Dövlətimizin başçısı avqustda Türkmənistanda BMT-nin Dənizə çıxışı olmayan inkişaf etməkdə olan ölkələr üzrə konfransının uğurla keçirilməsi münasibətilə təbriklərini çatdırdı, bu tədbirdə Azərbaycanın yüksəksəviyyəli nümayəndə heyəti ilə təmsil olunduğunu vurğuladı.
Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Ermənistan ilə Azərbaycan arasında münasibətlərin normallaşması və əldə olunan nəticələr münasibətilə dövlətimizin başçısına təbriklərini çatdırdı.
Təbriklərə görə minnətdarlığını bildirən Prezident İlham Əliyev qeyd etdi ki, Şərq-Qərb marşrutunda Azərbaycanın əsas hissəsi ilə onun Naxçıvan bölgəsini Ermənistan ərazisindən keçməklə birləşdirən yeni nəqliyyat dəhlizinin reallaşması ölkələrimizin nəqliyyat daşımalarını və tranzit potensialını daha da artıracaq və bütün regionun inkişafına öz töhfəsini verəcək.
Söhbət zamanı Azərbaycan, Türkmənistan, Özbəkistan istiqamətində də nəqliyyat dəhlizinin imkanları məsələlərinə toxunuldu. Bu xüsusda, bu gün keçiriləcək Azərbaycan-Türkmənistan-Özbəkistan formatında üçtərəfli görüşün əhəmiyyəti vurğulandı, bu tədbirin üç qardaş ölkə arasında əməkdaşlığın və tərəfdaşlığın inkişafına əlavə təkan verəcəyinə ümidvarlıq ifadə olundu.
Görüşdə, həmçinin Türkmənistanın “Axalteke” və Azərbaycanın Qarabağ atlarının beynəlxalq festivallarda birgə iştirakı məsələlərinə toxunuldu.

Ilham Aliyev held expanded meeting with Chairman of Halk Maslakhaty of Turkmenistan
An expanded meeting was held between Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, and Gurbanguly Berdimuhamedov, Chairman of Halk Maslakhaty of Turkmenistan on August 22 in the city of Turkmenbashi.
Greeting the Azerbaijani President and the delegation, Gurbanguly Berdimuhamedov said:
- Thank you very much for accepting the invitation to visit our country. I would like to express my sincere gratitude for the hospitality extended to me during my visit to Azerbaijan in July this year. I visited some beautiful and scenic places in Azerbaijan. Important issues were discussed during that visit.
The relations between our countries originate from the depths of history, our traditions are similar, and these are the factors that bring us together. On this basis, we are developing our political, diplomatic, trade, economic, cultural and humanitarian relations. We will discuss these issues during the current meeting.
Our talks today are giving impetus to our relations. During this meeting, we will review some important issues of cooperation. Our relations are rising to a high level of cooperation, and we attach great importance to their development. I would like to note the tremendous potential for the expansion of our bilateral ties. With this in mind, we will promote new initiatives to develop Turkmen-Azerbaijani relations.
The development of trade and economic cooperation is an important area on the agenda of our relations. A great deal of work has already been done in this area. We have great potential for the further development of these ties, increasing the trade turnover between our countries, expanding cooperation in such areas as energy, transport, and the textile industry.
Our ties in the cultural and humanitarian sphere represent an important area of cooperation. Their development is of priority importance for us. An important component of cooperation in this context is the holding of mutual Days of Culture, events in the fields of education, culture, tourism, the development of our cultural values – carpet weaving, horse breeding and applied arts. We have every opportunity for the cultural exchange and the development of ties in this area.
Let me convey to you greetings from the President of Turkmenistan. I am delighted to see you in Turkmenistan. We will continue our dialogue in one of the UN languages. You have the floor.
President of Azerbaijan Ilham Aliyev said :
- Thank you, dear Gurbanguly Malikguliyevich.
My dear brother, I would like to express my sincere gratitude to you once again for the invitation and hospitality. I would also like to convey my sincere greetings and love to the brotherly people of Turkmenistan. I am very pleased to be visiting the land of Turkmenistan again.
We met in Azerbaijan last month. That visit had historic significance. Our meetings, both in Baku and in the liberated lands of Karabakh, delighted the Azerbaijani people a lot. The support you have given us is very important and valuable to us. During our conversations, we always looked back at our historical roots. We share a common history, culture, ethnic roots, language and religion. The Turkmen and Azerbaijani peoples are brothers in the true sense of the word and have lived with these feelings of brotherhood for centuries. Today, they are achieving great successes as independent states. I have already told you that the development of Avaza is associated with your name – it is a product of your work. This modern and beautiful city is actually a reflection of the large-scale development taking place in Turkmenistan. I was here at your invitation three years ago, and when I arrived at the airport, I saw that there had been even greater development here. All this is the result of your activities.
As you noted, we are successfully cooperating in many areas. I am sure that there are very good prospects in all the areas you mentioned - energy, transport, logistics, transit, digitalization, and cultural relations. After your visit, a meeting of the Intergovernmental Commission was held. Many issues were discussed there, excellent results were achieved, and we will discuss several issues here today.
In addition, when we look at transport opportunities, there is already new potential there – the East-West transport corridor passes through the territories of Turkmenistan and Azerbaijan. Of course, our joint activities in this area, the steps aimed at coordination will benefit this vast geography because a reliable transport link connecting Europe with the Far East passes through the territory of our countries today. I know that a lot of work has been done in Turkmenistan – a modern seaport, airports and railways. All these projects have been implemented under your leadership, creating the most advanced infrastructure in Turkmenistan. Such infrastructure has also been created in Azerbaijan. Therefore, there is a great benefit in combining our efforts in this direction.
Of course, I do believe that our frequent meetings send very serious messages to the entire region and the world. Turkmenistan and Azerbaijan are brotherly states, brotherly peoples and are always by each other's side.
Once again, I am grateful to you for the hospitality.
President Ilham Aliyev expressed his gratitude for the greetings from President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov and requested that his own greetings be conveyed to the Turkmen President.
During the meeting, they expressed satisfaction with the current state of political relations between Azerbaijan and Turkmenistan. They highlighted that both countries consistently support each other within international organizations and that their positions coincide on global and regional issues. Notably, Azerbaijan’s role as a co-author of the UN General Assembly resolution titled “Permanent Neutrality of Turkmenistan” was recognized as an example of support and friendship toward Turkmenistan.
The head of state congratulated Turkmenistan on the successful hosting of the UN conference on Landlocked Developing Countries in August, noting that Azerbaijan was represented by a high-level delegation at the event.
The Chairman of the People’s Council of Turkmenistan congratulated President Ilham Aliyev on the normalization of relations between Armenia and Azerbaijan and the results achieved. In response, President Ilham Aliyev expressed his gratitude and noted that the establishment of a new transport corridor connecting Azerbaijan’s mainland to its Nakhchivan region through Armenia along the East-West corridor will enhance the transport and transit potential of both countries and contribute to the development of the entire region.
The discussion also touched on the potential of a transport corridor involving Azerbaijan, Turkmenistan, and Uzbekistan. The importance of the trilateral Azerbaijan-Turkmenistan-Uzbekistan meeting held today was emphasized, with confidence expressed that the event would provide additional impetus to cooperation and partnership among the three brotherly nations.
Additionally, the meeting addressed the joint participation of Turkmenistan’s “Akhal-Teke” and Azerbaijan’s Karabakh horses in international festivals.