İlham Əliyevə “Axaltəkə” atı hədiyyə edilib
Avqustun 22-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədov və Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyev Türkmənbaşı şəhərində “Axaltəkə” atlarına və milli “Galkynysh” atlı qrupunun çıxışına baxıblar.
Sonra Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədov Türkmənistan Prezidenti Sərdar Berdiməhəmmədovun və türkmən xalqının adından dövlətimizin başçısına “Taus” ləqəbli “Axaltəkə” atını hədiyyə edib.
Daha sonra Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədov Türkmənistan Prezidenti Sərdar Berdiməhəmmədovun və türkmən xalqının adından Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyevə dəvə hədiyyə edib.
Tədbirdə çıxış edən Qurbanqulu Berdiməhəmmədov dedi:
Hörmətli cənablar. Əziz dostlar. Əziz dostum.
Türkmənistan Prezidentinin və bütün türkmən xalqının adından bu sertifikatı qardaşım, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevə təqdim etmək istəyirəm. Biz türkmənlərdə deyirlər ki, “At xalqın dayağıdır”. Türkmənlərin dediyi kimi, “At xoşbəxtlik gətirir”. Atın adı “Taus”dur. Bu ad “Yaşasın Türkmənistan, Azərbaycan, Özbəkistan!” mənasını ifadə edir.
Təşəkkür edirəm.
Əziz qardaşım Qurbanqulu Məlikquliyeviçə bu gözəl hədiyyəyə görə dərin minnətdarlığını bildirmək istəyirəm. “Axaltəkə” atı dünyada məşhurdur, türkmən xalqının, Türkmənistanın milli brendidir. Bütün cahanda gözəl ada layiq olan bir atdır və bu hədiyyə dostluq, qardaşlıq rəmzidir. Onu da deməliyəm ki, bildiyimiz kimi, türkmən və Azərbaycan xalqları qardaş xalqlardır. Eyni zamanda, bizi birləşdirən odur ki, həm türkmənlərin, həm də azərbaycanlıların öz at cinsi var - “Axaltəkə” və Qarabağ. Necə ki, biz qardaşıq, onlar da qardaşdırlar. Bir daha təşəkkür edirəm. Burada gözəl at şousunu bizə nümayiş etdirən igidlərimizə də dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Afərin olsun sizə.

On August 22, Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, Gurbanguly Berdimuhamedov, Chairman of the Halk Maslakhaty of Turkmenistan, and Shavkat Mirziyoyev, President of the Republic of Uzbekistan, viewed Akhal-Teke horses and a performance by Turkmenistan’s national “Galkynysh” equestrian group in the city of Turkmenbashi.
At the end of the event, Chairman of the Halk Maslakhaty of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov, on behalf of President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov and the Turkmen people, presented the head of state with an Akhal-Teke horse named “Taus.”
Subsequently, Chairman of the Halk Maslakhaty Gurbanguly Berdimuhamedov presented a camel as a gift to President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev on behalf of Turkmenistan’s President Serdar Berdimuhamedov and the Turkmen people.
Speaking at the event, Gurbanguly Berdimuhamedov said: Honorable gentlemen, dear friends, my dear friend,
On behalf of the President of Turkmenistan and the entire Turkmen people, I am honored to present this certificate to my brother, the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev. Among Turkmens, there is a saying: ‘The horse is the support of the people.’ They also say, ‘The horse brings happiness.’ The horse’s name is ‘Taus.’ This represents Turkmenistan, Azerbaijan, and Uzbekistan.
Thank you.
President Ilham Aliyev said: I wish to express my deep gratitude to my dear brother Gurbanguly Malikgulyyevich for this wonderful gift. The Akhal-Teke horse is world-renowned and is a national brand of the Turkmen people and Turkmenistan. It is a horse worthy of admiration worldwide, and this gift is a symbol of friendship and brotherhood. I must also note that, as we know, the Turkmen and Azerbaijani peoples are brotherly nations. What unites us further is that both Turkmens and Azerbaijanis have their own horse breeds—the Akhal-Teke and the Karabakh horse. Just as we are brothers, they too are brothers. Once again, I express my thanks. I also extend my deep gratitude to our brave men who showcased a wonderful horse performance here. Well done to you.