Mətbuat şərhi 22 avqust 2025
Türkmənbaşı şəhərində Türkmənistan, Azərbaycan və Özbəkistan arasında yüksəksəviyyəli görüş keçirilib
Avqustun 22-də Türkmənbaşı şəhərində Türkmənistan, Azərbaycan Respublikası və Özbəkistan Respublikası arasında yüksəksəviyyəli görüş keçirilib.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədov və Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyev birgə foto çəkdirdilər.
Sonra Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədov və Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev çıxış etdilər.
Görüşdə daha sonra dövlətimizin başçısı çıxış etdi.
Prezident İlham Əliyevin çıxışı:
Hörmətli Qurbanqulu Məlikquliyeviç.
Hörmətli Şavkat Miromonoviç.
Əvvəlcə bugünkü Zirvə görüşünün Avazada yüksək səviyyədə təşkilinə və səmimi qəbula görə qardaşım, Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Məlikquliyeviç Berdiməhəmmədova dərin minnətdarlığımı bildirmək istəyirəm. Eyni zamanda, Azərbaycan, Türkmənistan və Özbəkistan arasında bugünkü üçtərəfli görüşün keçirilməsi təşəbbüsünə görə də təşəkkür edirəm.
Bu gün biz xalqlarımızın mədəni və tarixi yaxınlığına, ortaq dəyərlərə və strateji maraqlara əsaslanaraq, üç dost və qardaş dövlətin əməkdaşlığı tarixində yeni bir səhifə açırıq. Qonaqpərvər türkmən torpağında olduğum bu gündə bir daha qeyd etmək istəyirəm ki, Türkmənistan hörmətli Qurbanqulu Məlikquliyeviçin müdrik rəhbərliyi ilə sosial-iqtisadi inkişafda əhəmiyyətli nailiyyətlər əldə edib, beynəlxalq rolunu və nüfuzunu gücləndirib. Onun müasir Türkmənistanın inkişafına verdiyi töhfə səmərəli dövlət idarəçiliyinin, strateji baxışın və Vətənə sədaqətin nümunəsidir.
Bu yaxınlarda - keçən ay hörmətli Qurbanqulu Məlikquliyeviçi Azərbaycanda qəbul etməkdən məmnun olduq. Onun səfəri son dərəcə səmərəli keçdi. Biz Bakıda əhatəli danışıqlar apardıq, Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərini, o cümlədən Füzuli və Şuşa şəhərlərini birlikdə ziyarət etdik. Füzuli şəhərində məscidin inşa olunması barədə qərara görə xüsusi təşəkkürümü bildirmək istəyirəm. Bu səmimi qardaşlıq dəstəyi, jesti həmrəyliyin və mənəvi birliyin rəmzi kimi xalqımızın yaddaşında əbədi qalacaqdır. Eyni zamanda, Füzuli və Arxadağ şəhərləri arasında qardaşlaşma əlaqələrimizin yaradılması mədəni və humanitar əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar açır. Bütün bunlar göstərir ki, Azərbaycan-Türkmənistan münasibətləri yüksəliş dövrünü yaşayır. Biz bu münasibətlərin bütün sahələrdə inkişafı üçün birgə səylərimizi davam etdirəcəyik.
Özbəkistan Respublikası ilə bizi 2024-cü il avqustun 23-də imzalanmış “Müttəfiqlik münasibətləri haqqında Müqavilə” bağlayır. Özbəkistanla qardaşlıq münasibətlərimiz qarşılıqlı dəstəyə, güclü mədəni tellərə və ortaq strateji məqsədlərə əsaslanır. Özbəkistanda bütün sahələrdə həyata keçirilən yeni islahatların nəticəsi olaraq ölkənin dinamik inkişafının, beynəlxalq nüfuzunun yüksəldilməsini və iqtisadi potensialının artmasını böyük məmnuniyyətlə izləyirik. Son illərdə Özbəkistanla bir çox sahələrdə, o cümlədən siyasi dialoqda, iqtisadi və humanitar əməkdaşlıqda əhəmiyyətli nəticələr əldə etmişik. Azərbaycanın azad edilmiş ərazilərinin bərpasına verdiyi böyük töhfəyə görə Özbəkistan tərəfinə və şəxsən Şavkat Miromonoviçə dərin təşəkkürümü bildirirəm. Füzuli şəhərində dahi alim Mirzə Uluqbəyin adını daşıyan orta məktəb inşa olunub və Şavkat Miromonoviçlə birlikdə onun açılışını qeyd etmişdik. Xankəndi şəhərində özbək tərəfinin dəstəyi və təşəbbüsü ilə böyük bir tikiş fabriki fəaliyyət göstərir. Bu yaxınlarda birlikdə onu ziyarət etmişik. Bakının müasir mərkəzi olan Ağ şəhərdə “Özbəkistan” parkı yaradılır. Şavkat Miromonoviçlə birlikdə 5 hektarı əhatə edən bu gözəl parkın təməlini qoyduq. Bir çox başqa orta maraqlara söykənən investisiya, sərmayə layihələrimiz var.
Azərbaycan, Türkmənistan və Özbəkistan Şərqlə Qərbi, Şimalla Cənubu birləşdirən mühüm geostrateji mövqeyə malikdir. Ölkələrimizin qarşısında nəqliyyat-tranzit əməkdaşlığı sahəsində yeni vəzifələr və imkanlar durur. Bunların arasında Orta Dəhliz, limanların genişləndirilməsi, dəmir yolu məsələlərini biz bu gün hörmətli qardaşım Qurbanqulu Məlikquliyeviçlə geniş müzakirə etdik. Bu məsələləri Şavkat Miromonoviçlə də son görüşümüzdə müzakirə etmişik. Yəni, üç ölkənin nəqliyyat, tranzit, logistika istiqamətində birgə səylər göstərməsi nəinki ölkələrimiz üçün, böyük region üçün mühüm əhəmiyyət daşıyacaq.
Mənim qardaşlarımın qeyd etdikləri kimi, energetika sahəsində əməkdaşlıq etmək üçün gözəl imkanlar var. Bizim Türkmənistanla ənənəvi energetika əməkdaşlığımız vardır. Biz Özbəkistanla da bu sahəyə artıq qədəm qoymuşuq. Bizim dövlət neft şirkətimiz SOCAR artıq Özbəkistanda neft yatağının işlənilməsinə də başlayıb, kontrakt imzalanıb. Ümid edirik ki, yaxın bir-iki il ərzində bizə gözəl xəbərlər verəcəklər. Özbəkistanda böyük neft yatağının kəşf edilməsi xəbərini biz hamımız səbirsizliklə gözləyirik.

High-level meeting between Turkmenistan, Azerbaijan, and Uzbekistan held in Turkmenbashi
A high-level meeting was held on August 22 in the city of Turkmenbashi between Turkmenistan, the Republic of Azerbaijan, and the Republic of Uzbekistan.
President of Azerbaijan Ilham Aliyev, Chairman of the Halk Maslakhaty of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov, and President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev posed for a joint photo.
Then, Chairman of the Halk Maslakhaty of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov and President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev delivered their speeches.
The head of state also spoke at the meeting.
Speech by President Ilham Aliyev
Dear Gurbanguly Malikgulyyevich.
Dear Shavkat Miromonovich.
First of all, I would like to express my sincere gratitude to my brother, Chairman of the Halk Maslakhaty Gurbanguly Malikgulyyevich Berdimuhamedov, for the high-level organization of today's Summit in Avaza and for the warm welcome. In addition, I would also like to thank him for initiating today's trilateral meeting between Azerbaijan, Turkmenistan and Uzbekistan.
Based on the cultural and historical proximity of our peoples, shared values and strategic interests, we are opening a new chapter in the history of cooperation between three friendly and fraternal states today. On this day, when I am visiting the hospitable Turkmen land, I would like to note again that Turkmenistan, under the wise leadership of esteemed Gurbanguly Malikgulyyevich, has made significant achievements in terms of socioeconomic development and enhanced its international role and influence. His contribution to the development of modern Turkmenistan is an example of effective state governance, strategic vision and devotion to the Motherland.
Recently, just last month, we were pleased to welcome the esteemed Gurbanguly Malikgulyyevich to Azerbaijan. His visit was extremely fruitful. We held comprehensive talks in Baku, visited the liberated territories of Azerbaijan together, including the cities of Fuzuli and Shusha. I would like to express my special gratitude for the decision to build a mosque in the city of Fuzuli. This sincere fraternal support, this goodwill gesture will forever remain in the memory of our people as a symbol of solidarity and spiritual unity. At the same time, the establishment of twinning relations between the cities of Fuzuli and Arkadag opens up new opportunities for cultural and humanitarian cooperation. All this is a testament to the fact that Azerbaijani-Turkmen relations are on the rise. We will continue our joint efforts to develop these relations in all areas.
We are bound with the Republic of Uzbekistan by the Treaty on Allied Relations, which was signed on August 23, 2024. Our fraternal relations with Uzbekistan are based on mutual support, strong cultural ties and common strategic goals. As a result of the reforms carried out in all areas of life in Uzbekistan, we are pleased to observe the dynamic development of the country, the enhancement of its international reputation and the growth of its economic potential. In recent years, we have achieved significant results with Uzbekistan in many areas, including political dialogue, economic and humanitarian cooperation. I would like to express my sincere gratitude to the Uzbek side and personally to Shavkat Miromonovich for their enormous contribution to the restoration of the liberated territories of Azerbaijan. A secondary school named after great scientist Mirzo Ulugbek was built in the city of Fuzuli, and we celebrated its opening together with Shavkat Miromonovich. A large sewing factory operates in the city of Khankendi with the support and on the initiative of the Uzbek side. We recently visited it together. The “Uzbekistan” park is under construction in the White City, one of the modern districts of Baku. Together with Shavkat Miromonovich, we laid the foundation of this beautiful park covering an area of five hectares. We have many other investment projects based on mutual interests.
Azerbaijan, Turkmenistan and Uzbekistan have an important geostrategic position connecting East and West, North and South. New tasks and opportunities lie ahead of our countries in the field of transport and transit cooperation. Among them, together with my esteemed brother Gurbanguly Malikgulyyevich, we discussed the Middle Corridor, the expansion of ports and railways in detail today. We also discussed these issues with Shavkat Miromonovich during our last meeting. In other words, the joint efforts of the three countries in the field of transport, transit and logistics will be of great importance not only for our countries, but also for the wider region.
As my brothers noted, there are ample opportunities for cooperation in the energy sector. We have traditional energy cooperation with Turkmenistan. We have already made a step in this area with Uzbekistan. Our state oil company SOCAR has already started developing an oil field in Uzbekistan and a contract has been signed. We hope that they will give us good news in the next one or two years. We are all eagerly awaiting the news of the discovery of a large oil field in Uzbekistan.