Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədrinin qızı Oquldjaxan Atabayeva Heydər Əliyev Mərkəzində olub
Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun qızı Oquldjaxan Atabayeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva iyulun 16-da Heydər Əliyev Mərkəzində olublar.
Heydər Əliyev Mərkəzinin direktoru Anar Ələkbərov qonağa dünya memarlığının nadir incilərindən sayılan Heydər Əliyev Mərkəzi haqqında məlumat verib. Qeyd olunub ki, Mərkəzin fəaliyyəti Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin dövlətçilik fəlsəfəsinin, azərbaycançılıq ideologiyasının, Ulu Öndərin irsinin dərindən öyrənilməsinə və tədqiq edilməsinə yönəlib.
Buradakı Heydər Əliyev Muzeyində Ulu Öndərin həm sovet dövründə, həm də ölkəmizin müstəqilliyi illərində fəaliyyət konsepsiyasının müxtəlif aspektləri virtual şəkildə təqdim olunur.
Oquldjaxan Atabayeva əvvəlcə Ulu Öndərin Azərbaycana rəhbərlik etdiyi dövrlərdə -1969-cu ildən 2003-cü ilə qədər rəsmi istifadəsində olan avtomobillərə baxıb.
Ümummilli Liderin həm sovet hakimiyyəti dövründə, həm də müstəqillik illərində həyata keçirdiyi fəaliyyət konsepsiyasının müxtəlif dövrlərini əks etdirən eksponatlar, fotoşəkillər və multimedia zalı qonaqda böyük maraq doğurub.
“Azərbaycan inciləri” sərgisi ilə də tanış olan qonağa bu sərgidə ölkəmizin tükənməz təbii sərvətləri, çoxəsrlik tarixi, mədəni irsi ilə bağlı nadir eksponatların nümayiş etdirildiyi bildirilib. Burada qədim peşələrin, o cümlədən Azərbaycan xalçaçılıq məktəbinin nadir nümunələri sərgilənir, qədim çalğı alətlərimizin orijinal şəkildə - səsli formada təqdim olunduğu diqqətə çatdırılıb. Qeyd olunub ki, Azərbaycan milli geyimlərinin, qədim sikkələrin nümayiş etdirildiyi sərgiyə gələnlər burada müxtəlif dillərdə müqəddəs kitabları da görə bilərlər.
"Musiqi alətləri: Birlik və müxtəliflik" sərgisi ilə tanışlıqdan sonra Oquldjaxan Atabayeva "Kukla İncəsənətdə" və Azərbaycan xalçalarından ibarət "İlmələrin rəqsi" sərgisinə baxış keçirib.
Daha sonra qonaq tanınmış heykəltaraş Andrey Ostaşovun “Qızılgülün sirri”, rəssam və heykəltaraş Luiz de Souzanın "Əbədiyyətin ifadəsi" sərgiləri ilə tanış olub.
Mərkəzlə tanışlıqdan sonra Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva ilə Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun qızı Oquldjaxan Atabayeva arasında görüş keçirilib.

Press release 16 July 2025
Daughter of Chairman of Halk Maslahaty of Turkmenistan Oguljahan Atabayeva visits Heydar Aliyev Center
On July 16, Oguljahan Atabayeva, daughter of the Chairman of the Halk Maslahaty of Turkmenistan, Gurbanguly Berdimuhamedov, and Leyla Aliyeva, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, visited the Heydar Aliyev Center in Baku.
Anar Alakbarov, Director of the Heydar Aliyev Center, provided an overview of the Center, which is regarded as one of the architectural masterpieces of the modern world. The Center’s mission focuses on the in-depth study and promotion of the state philosophy of National Leader Heydar Aliyev, the ideology of Azerbaijanism, and his enduring legacy.
Through interactive exhibits, the Heydar Aliyev Museum within the Center presents various aspects of the National Leader’s leadership during both the Soviet period and the years of Azerbaijan’s independence.
Oguljahan Atabayeva also viewed the collection of official vehicles used by Heydar Aliyev during his leadership of Azerbaijan from 1969 to 2003.
The exhibits, photographs, and multimedia installations reflecting different stages of Heydar Aliyev’s statesmanship - both during the Soviet era and in the period of independence - sparked great interest in the guest.
She also toured the “Pearls of Azerbaijan” exhibition, which highlights the country’s rich history, culture, and natural resources. The exhibition features traditional carpets, national costumes, ancient coins, and other artifacts showcasing Azerbaijan’s centuries-old heritage.
The guest further explored several other exhibitions on display at the Center, including “Musical Instruments: Unity and Diversity,” “Dance of Loops” featuring Azerbaijani carpets, “The Mystery of the Rose” by Belarusian sculptor Andrey Ostashov, and “Reflection of Eternity” by renowned Brazilian artist and sculptor Luiz de Souza.