Mətbuat şərhi 16 iyul 2025
Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədrinin qızı Oquldjaxan Atabayeva Azərbaycan Milli Xalça Muzeyini ziyarət edib
Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun qızı Oquldjaxan Atabayeva və Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva iyulun 16-da Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi ilə tanış olublar.
Muzeyin direktoru Əminə Məlikova qonağa xalqımızın qədim xalçaçılıq sənəti, onun tarixi, adət-ənənəsi haqqında məlumat verib.
Bildirilib ki, Azərbaycan xalçaçılıq sənətinin əsas bədii istiqamətlərini əks etdirən muzeyin kolleksiyası istifadə olunan materialların, toxuma texnikalarının, xalçalara məxsus zərif və dərin bədii xüsusiyyətlərin harmoniyasını nümayiş etdirir.
Diqqətə çatdırılıb ki, muzeyin kolleksiyasının “qızıl fondu”nu Azərbaycanın 7 regionunun – Quba, Bakı, Şirvan, Gəncə, Qazax, Qarabağ və Təbrizin xovlu və xovsuz xalça nümunələri təşkil edir. Bununla yanaşı, ekspozisiyada digər dekorativ-tətbiqi sənət nümunələri də nümayiş olunur. Xalçalar xalqın həyat və məişətini əks etdirən, insan, heyvan, quş, bitki ornamentləri ilə zəngin olan sənət əsərləridir.
Qeyd olunub ki, Azərbaycanın birinci xanımı, Heydər Əliyev Fondunun prezidenti Mehriban Əliyevanın böyük səyləri sayəsində milli xalçaçılıq sənəti 2010-cu ildə UNESCO-nun Qeyri-Maddi Mədəni İrs Siyahısına daxil edilib.
Qonaq, həmçinin muzeydə xalçatoxuma prosesini izləyib.
Sonra Oquldjaxan Atabayevaya Azərbaycanın qədim kəlağayı sənəti haqqında məlumat verilib. Qonaq kəlağayının hazırlanma üsulu, onun üzərindəki ənənəvi naxışların daşıdığı mənalar barədə ətraflı məlumatlandırılıb.
Sonda qonağa Azərbaycan Milli Xalça Muzeyinin 55 illiyinə həsr olunmuş kitab hədiyyə olunub.
Oquldjaxan Atabayeva öz növbəsində Milli Xalça Muzeyinə xalça hədiyyə edib.
Maddi-mədəni irsimizlə yanaşı, muzey binasının orijinal görünüşü, ekspozisiya zallarının qeyri-adi quruluşu Oquldjaxan Atabayevada xoş təəssürat yaradıb.

Press release 16 July 2025
Daughter of Chairman of Halk Maslahaty of Turkmenistan Oguljahan Atabayeva visits Azerbaijan National Carpet Museum
On July 16, Oguljahan Atabayeva, daughter of the Chairman of the Halk Maslahaty of Turkmenistan, Gurbanguly Berdimuhamedov, and Leyla Aliyeva, Vice-President of the Heydar Aliyev Foundation, visited the Azerbaijan National Carpet Museum.
Amina Malikova, Director of Museum, provided detailed information about the history, activities, collections of the museum, as well as the Azerbaijani art of carpet-making, which made a deep impression on Oguljahan Atabayeva.
It was noted that thanks to the tireless efforts of First Lady of Azerbaijan, President of the Heydar Aliyev Foundation Mehriban Aliyeva, Azerbaijan’s ancient art of carpet weaving was inscribed on UNESCO’s Representative List of the Intangible Cultural Heritage of Humanity in 2010.
The guest also watched the carpet weaving process at the museum.
Oguljahan Atabayeva was also informed about Kelaghayi making which is a traditional Azerbaijani craft, as well as methods of making kelaghayi (traditional Azerbaijani women's headwear) and the meanings of the traditional patterns on it.
She was presented with the "Azerbaijan National Carpet Museum" book dedicated to the 55th anniversary of the museum.