Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədov Zəfər parkını ziyarət edib
Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədov iyulun 16-da Bakıdakı Zəfər parkını ziyarət edib.
Burada qonağın şərəfinə fəxri qarovul dəstəsi düzülmüşdü.
Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri parkdakı Zəfər abidəsinin önünə əklil qoydu.
Sonra qonağa Azərbaycan xalqının Vətən müharibəsində göstərdiyi misilsiz qəhrəmanlığın və qazandığı möhtəşəm tarixi Zəfərin yaddaşlarda yaşadılması, şəhidlərimizin əziz xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə yaradılmış Zəfər parkı barədə ətraflı məlumat verildi.
Qeyd olundu ki, ərazisi 10 hektara yaxın olan parkın girişində 44 günlük Vətən müharibəsinin rəmzi kimi hündürlüyü 44 metr, eni 22 metr, sütunlarının sayı 44 olan Zəfər tağı inşa edilib.
Xatırladaq ki, 2024-cü il noyabrın 8-də Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyevanın iştirakı ilə parkın açılışı olub.

Chairman of Halk Maslahaty of Turkmenistan visits Victory Park in Baku
On July 16, Gurbanguly Berdimuhamedov, Chairman of the Halk Maslahaty of Turkmenistan, visited the Victory Park in Baku.
A guard of honor was lined up for Chairman Gurbanguly Berdimuhamedov in the park.
Chairman of the Halk Maslahaty of Turkmenistan laid a wreath at the Victory Monument.
He was briefed on the park, which honors the unparalleled valor of the Azerbaijani people during the Patriotic War, commemorates the historic Victory, and pays tribute to the memory of Azerbaijani martyrs. The Victory Arch at the park’s entrance, symbolizing the 44-day Patriotic War, stands 44 meters high, 22 meters wide, and is supported by 44 columns.
Victory Park, covering nearly 10 hectares, was inaugurated on November 8, 2024, by President Ilham Aliyev and First Lady Mehriban Aliyeva.