Şeyxülislam Allahşükür Paşazadə Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədovla görüşüb
İyulun 16-da Qafqaz Müsəlmanları İdarəsinin sədri şeyxülislam Allahşükür Paşazadə ölkəmizdə səfərdə olan Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədovla görüşüb.
Şeyxülislam Allahşükür Paşazadə qonağın Azərbaycana səfərindən məmnunluğunu ifadə edib. O, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin türkdilli dövlətlər arasında əməkdaşlığa verdiyi xüsusi önəmi xatırladaraq, bu strateji xəttin Prezident İlham Əliyev tərəfindən uğurla davam etdirildiyini bildirib.
Allahşükür Paşazadə Türkmənistanın müstəqillik əldə etdikdən sonra inkişaf yolunu seçdiyini, dövlətin uğurlarını məmnunluqla izlədiyini bildirərək, yaxın vaxtlarda Türkmənistana yenidən səfər etmək və Prezident Sərdar Berdiməhəmmədovla görüşmək arzusunda olduğunu deyib.
Dini sahədə əməkdaşlıq məsələlərinə toxunan Allahşükür Paşazadə Türkmənistanın müftisi ilə əvvəlki görüşünü xatırladıb. O, hər iki ölkənin dövlət başçılarının rəhbərliyi ilə Azərbaycan–Türkmənistan münasibətlərinin, o cümlədən dini-mənəvi sahədə əməkdaşlığın daha da genişləndiyini vurğulayıb.
Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədov çıxışında Prezident İlham Əliyevlə keçirdiyi görüşdən məmnunluğunu ifadə edib. Qurbanqulu Berdiməhəmmədov Azərbaycan ilə Türkmənistan arasında mövcud dini və mənəvi bağlılığın xalqlarımızın dostluq münasibətlərini daha da möhkəmləndirdiyini vurğulayıb, bu görüşün əlaqələrin daha da genişlənməsinə töhfə verəcəyinə əminliyini bildirib.
Görüşdə birgə təşəbbüslərin strateji əhəmiyyət daşıdığı vurğulanıb, dini-mənəvi əməkdaşlığın bu çərçivədə mühüm yer tutduğu və gələcəkdə bu istiqamətdə birgə səylərin davam etdirilməsinin vacibliyi qeyd olunub.
Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri şeyxülislam Allahşükür Paşazadəni Türkmənistanda keçiriləcək məscid açılışı mərasiminə dəvət edib.

Chairman of Caucasus Muslims Office meets with Chairman of Halk Maslahaty of Turkmenistan
Sheikhulislam Allahshukur Pashazade, Chairman of Caucasus Muslims Office, met with Gurbanguly Berdimuhamedov, Chairman of the Halk Maslahaty of Turkmenistan, in Baku.
Sheikhulislam Allahshukur Pashazade emphasized that National Leader Heydar Aliyev attached special importance to cooperation among the Turkic states, adding that this strategic policy is being successfully continued by President Ilham Aliyev.
Noting that Turkmenistan had embarked on a path of development after gaining its independence, Sheikhulislam Allahshukur Pashazade commended Turkmenistan’s achievements over this period. He also expressed his desire to revisit Turkmenistan again and meet with President Serdar Berdimuhamedov in the near future.
Touching upon the religious cooperation, Sheikhulislam Allahshukur Pashazade recalled his previous meeting with the Mufti of Turkmenistan. He emphasized that under the leadership of the heads of state of both countries, the Azerbaijan-Turkmenistan relations, as well as cooperation in the religious and spiritual realms, have further expanded.
Gurbanguly Berdimuhamedov, Chairman of the Halk Maslahaty of Turkmenistan, underlined that the existing religious and spiritual ties between Azerbaijan and Turkmenistan contribute to further strengthening the friendly ties between the two peoples. He also expressed confidence that this meeting would also help enhance bilateral relations.
Both sides highlighted the strategic significance of joint initiatives, underscoring the vital role of religious and spiritual corporation in this regard. They also stressed the importance of continuing collaborative efforts in this direction in the future. Chairman Gurbanguly Berdimuhamedov invited Sheikhulislam Allahshukur Pashazade to attend the opening ceremony of a mosque in Turkmenistan.