Azərbaycan, Türkmənistan və Özbəkistan liderlərinin iştirakı ilə Türkmənbaşı şəhərində sənədlərin imzalanması mərasimi olub
Avqustun 22-də Türkmənbaşı şəhərində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin, Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədovun və Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyevin iştirakı ilə sənədlərin imzalanması mərasimi olub.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, Türkmən xalqının Milli Lideri, Türkmənistan Xalq Məsləhətinin sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədov və Özbəkistan Respublikasının Prezidenti Şavkat Mirziyoyev “Azərbaycan Respublikasının, Türkmənistanın və Özbəkistan Respublikasının Birgə Bəyanatı”nı qəbul etdilər.
“Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi ilə “Türkmənhavayolları” Dövlət Xidməti arasında beynəlxalq hava əlaqələrinin gələcək inkişafı haqqında Anlaşma Memorandumu”nu Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və “Türkmənhavayolları” Dövlət Xidmətinin sədri Dovran Saburov imzaladılar.
“Füzuli şəhəri (Azərbaycan Respublikası) ilə Arxadağ şəhəri (Türkmənistan) arasında qardaşlaşma əlaqələrinin qurulması haqqında Protokol”u Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Türkmənistan Prezidenti yanında Arxadağ şəhərinin inşası üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Deryageldi Orazov imzaladılar.
“Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Türkmənistanın Dəmiryolu Nəqliyyatı Nazirliyi və Özbəkistan Respublikasının Nəqliyyat Nazirliyi arasında nəqliyyat-logistika əməkdaşlığı sahəsində Anlaşma Memorandumu”nu “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC-nin sədri Rövşən Rüstəmov, Türkmənistanın dəmiryolu nəqliyyatı naziri Mammed Akmammedov və Özbəkistan Respublikasının nəqliyyat naziri İlxom Maxkamov imzaladılar.

Ceremony of signing documents held in Turkmenbashi with participation of leaders of Azerbaijan, Turkmenistan, and Uzbekistan
On August 22, a documents signing ceremony was held in Turkmenbashi with the participation of Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, Gurbanguly Berdimuhamedov, Chairman of the Halk Maslakhaty of Turkmenistan, and Shavkat Mirziyoyev, President of the Republic of Uzbekistan.
Ilham Aliyev, President of the Republic of Azerbaijan, Gurbanguly Berdimuhamedov, National Leader of the Turkmen People, Chairman of the Halk Maslakhaty of Turkmenistan, and Shavkat Mirziyoyev, President of the Republic of Uzbekistan, adopted the "Joint Statement of the Republic of Azerbaijan, Turkmenistan and the Republic of Uzbekistan."
Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and Chairman of the State Service " Turkmenhowaýollary" Dovran Saburov signed the "Memorandum of Understanding between the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan and the State Service "Turkmenhowaýollary" on Future Development of International Air Connections."
Minister of Foreign Affairs of Azerbaijan Jeyhun Bayramov and Chairman of the State Committee for the Construction of the City of Arkadag under the President of Turkmenistan Deryageldi Orazov signed the "Protocol on Establishing Sister City Relations between the City of Fuzuli (Republic of Azerbaijan) and the City of Arkadag (Turkmenistan)."
Chairman of the “Azerbaijan Railways” CJSC Rovshan Rustamov, Minister of Railway Transport of Turkmenistan Mammet Akmammedov and Minister of Transport of the Republic of Uzbekistan Ilkhom Makhkamov signed the “Memorandum of Understanding in the field of Transport and Logistics Cooperation between the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan, the Ministry of Railway Transport of Turkmenistan and the Ministry of Transport of the Republic of Uzbekistan.”