Mətbuat şərhi 11 dekabr 2025
Aşqabad şəhərində işgüzar səfərdə olan Azərbaycan Respublikasının Baş naziri Əli Əsədov dekabrın 11-də Türkmənistan Prezidenti Sərdar Berdiməhəmmədov ilə görüşüb.
Ə.Əsədov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin salamlarını və Türkmənistanın daimi neytrallığının 30 illiyi münasibətilə təbriklərini bu ölkənin dövlət başçısına çatdırıb.
Sərdar Berdiməhəmmədov Prezident İlham Əliyevin salamlarına və təbriklərinə görə minnətdarlığını bildirib, onun da salamlarını Azərbaycan dövlətinin başçısına çatdırmağı xahiş edib.
Görüşdə Azərbaycan ilə Türkmənistan arasında siyasi dialoqun yüksək səviyyədə olduğu vurğulanıb, qarşılıqlı maraq doğuran sahələrdə ikitərəfli əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.

Azerbaijani PM Ali Asadov meets with President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov
On December 11, Prime Minister of Azerbaijan Ali Asadov met with President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov as part of his working visit to Ashgabat.
Prime Minister Ali Asadov conveyed greetings of Azerbaijani President Ilham Aliyev and his congratulations on the occasion of the 30th anniversary of Turkmenistan’s permanent neutrality to President Serdar Berdimuhamedov.
Serdar Berdimuhamedov expressed his gratitude for the greetings and congratulations of President Ilham Aliyev, and asked to convey his regards to the Azerbaijani head of state.
During the meeting, the sides hailed the high-level political dialogue between Azerbaijan and Turkmenistan, as well as discussed prospects for development of bilateral cooperation in the areas mutual interest.