Azərbaycan-Türkmənistan enerji münasibətləri müzakirə edilib
Türkmənistan Nazirlər Kabinetinin sədr müavini Quvanc Ağacanov Azərbaycan Respublikasının Türkmənistandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Qismət Gözəlovu qəbul edib.
Səfir Qismət Gözəlov görüş zamanı Quvanc Ağacanovu yeni vəzifəyə təyin olunması münasibətilə təbrik edib.
Görüşdə Azərbaycan və Türkmənistan arasında yüksək səviyyəli qarşılıqlı səfərlərin və təmasların ikitərəfli əlaqələrin inkişafında mühüm rolu vurğulanıb.
Tərəflər iki ölkə arasında iqtisadi və enerji, xüsusilə neft-qaz sahələrində mövcud vəziyyəti və inkişaf perspektivlərini müzakirə ediblər. Birgə Hökumətlərarası Komissiyanın ikitərəfli münasibətlərin möhkəmləndirilməsində və enerji sahəsində əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsində əhəmiyyəti qeyd olunub.
Eyni zamanda, hər iki ölkənin malik olduğu zəngin enerji potensialı və resursları nəzərə alınaraq, bu sahədə tərəfdaşlığın inkişaf etdirilməsi üçün əlverişli imkanlara diqqət çəkilib.
Səfir, həmçinin, Türkmənistanın Çinlə birgə “Qalkınış” qaz yatağının dördüncü mərhələsinin işlənməsinə başlaması münasibətilə təbriklərini çatdırıb. Bu xüsusda, SOCAR-ın prezidenti Rövşən Nəcəfin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyətinin Türkmənistanda səfərdə olduğu və sözügedən tədbirlərdə iştirak etdiyi qeyd olunub.
Görüşdə Azərbaycan və Türkmənistan arasında strateji tərəfdaşlıq və qardaşlıq münasibətlərinin, xüsusilə enerji sahəsində səmərəli və praktiki əməkdaşlığın gələcəkdə daha da genişləndirilməsinin vacibliyi bir daha vurğulanıb.

Press release 22 April 2026
The Deputy Chairman of the Cabinet of Ministers of Turkmenistan, Guvanch Agajanov, received the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to Turkmenistan, Gismat Gozalov.
During the meeting, Ambassador Gismat Gozalov congratulated Guvanch Agajanov on his appointment to the new position.
The sides emphasized that high-level mutual visits and contacts between Azerbaijan and Turkmenistan play an important role in the development of bilateral relations.
The sides discussed the current situation and future prospects of economic and energy cooperation between the two countries, particularly in the oil and gas field. The importance of the Joint Intergovernmental Commission in strengthening bilateral relations and further developing cooperation in the energy sector was highlighted.
At the same time, considering the rich energy potential and resources possessed by both countries, attention was drawn to favourable opportunities for expanding partnership in this field.
The Ambassador also congratulated Turkmenistan on the launch of the fourth phase of development of the “Galkynysh” gas field in cooperation with China. In this context, it was noted that a delegation led by SOCAR President Rovshan Najaf  visited Turkmenistan and participated in the related events.
During the meeting, it was once again emphasized that the strategic partnership and brotherly relations between Azerbaijan and Turkmenistan, especially effective and practical cooperation in the energy sector, should be further expanded in the future.