Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev Qəbələdə Türkmənistan Xalq Məsləhətinin Sədri ilə görüşüb (VİDEO)
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev oktyabrın 7-də Qəbələdə Türkmənistan Xalq Məsləhətinin Sədri Qurbanqulu Berdiməhəmmədov ilə görüşüb.
Qurbanqulu Berdiməhəmmədov Türkmənistan Prezidenti Sərdar Berdiməhəmmədovun salamlarını dövlətimizin başçısına çatdırdı.
Prezident İlham Əliyev salamlara görə minnətdarlığını bildirdi, onun da salamlarını Türkmənistan dövlətinin başçısına çatdırmağı xahiş etdi.
Söhbət zamanı Azərbaycan Prezidentinin Türkmənistan Xalq Məsləhətinin Sədri ilə görüşləri, həmçinin onun bu ilin iyulunda ölkəmizə səfəri məmnunluqla xatırlandı.
Türk Dövlətləri Təşkilatının Dövlət Başçıları Şurasının Qəbələdə keçiriləcək 12-ci Zirvə Görüşünün əhəmiyyətinə toxunuldu, bu sammitin türk dövlətləri arasında əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi və xalqlararası əlaqələrin daha da inkişaf etdirilməsində rolu vurğulandı.
Görüşdə qardaşlıq, mehriban qonşuluq və əməkdaşlıq prinsiplərinə əsaslanan Azərbaycan-Türkmənistan dövlətlərarası əlaqələrinin hazırkı səviyyəsi yüksək qiymətləndirildi, xalqlarımızı dərin qardaşlıq ənənələrinin birləşdirdiyi qeyd olundu. Siyasi, iqtisadi, nəqliyyat, energetika, parlamentlərarası, humanitar, mədəni, təhsil və digər sahələrdə əlaqələrimizin uğurla inkişaf etdiyi vurğulandı, ölkələrimizin beynəlxalq təşkilatlarda səmərəli əməkdaşlığına toxunuldu.
Azərbaycan Prezidenti və Türkmənistan Xalq Məsləhətinin Sədri əməkdaşlığımızın perspektivləri ilə bağlı fikir mübadiləsi apardılar.

Press release 07 October 2025
President of Azerbaijan Ilham Aliyev met with Chairman of Turkmenistan’s Halk Maslahaty in Gabala (VIDEO)
President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev met with Gurbanguly Berdimuhamedov, Chairman of the Halk Maslahaty of Turkmenistan, on October 7 in Gabala.
Gurbanguly Berdimuhamedov conveyed greetings from Turkmenistan’s President Serdar Berdimuhamedov to the head of state.
President Ilham Aliyev expressed gratitude for the greetings and requested that his own regards be conveyed to the President of Turkmenistan.
During the conversation, both sides fondly recalled President Ilham Aliyev’s meetings with the Chairman of Turkmenistan’s Halk Maslahaty, as well as the latter’s visit to Azerbaijan in July of this year.
The significance of the 12th Summit of the Council of Heads of State of the Organization of Turkic States, to be held in Gabala, was highlighted, with emphasis on its role in deepening cooperation among Turkic states and further advancing people-to-people connections.
The current state of Azerbaijan-Turkmenistan interstate relations, built on principles of brotherhood, good neighborliness, and cooperation, was highly appreciated. They noted that deep fraternal traditions unite the peoples of both nations, stressing the successful development of bilateral ties in political, economic, transport, energy, parliamentary, humanitarian, cultural, educational, and other spheres, along with effective cooperation within international organizations.