ADA Universiteti ilə Türkmənistan XİN-nin Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutu arasında videokonfrans formatında görüş keçirilib
Azərbaycanın ADA Universiteti ilə Türkmənistan Xarici İşlər Nazirliyinin Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutu arasında videokonfrans formatında görüş keçirilib.
Tədbirdə ADA Universitetinin prorektoru Fariz İsmayılzadə, Türkmənistan XİN-nin Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunun rektoru Gülşad Yusupova, eləcə də Azərbaycanın Türkmənistandakı səfiri Qismət Gözəlov və Türkmənistanın Azərbaycandakı səfiri Qurbanmemmed Elyasov çıxış ediblər.
Görüşdə iki təhsil müəssisəsi arasında elm və təhsil sahəsində mövcud əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi vurğulanaraq, bu çərçivədə qarşılıqlı maraq doğuran istiqamətlər müzakirə edilib.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan–Türkmənistan Birgə Hökumətlərarası Komissiyası həmçinin, elm və təhsil sahələrində əməkdaşlığın inkişafında mühüm rol oynayır, qarşılıqlı layihələr və akademik təşəbbüslər vasitəsilə əməkdaşlığın sistemli şəkildə genişləndirilməsinə töhfə verir.
Videokonfransda həmçinin, ali təhsil müəssisələri arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumuna uyğun olaraq, birgə akademik tədbirlərin keçirilməsi, qarşılıqlı təcrübə mübadiləsi, elmi-praktik konfransların təşkili, mühazirə və seminarların keçirilməsi, müəllim və tələbə mübadiləsi, elmi nəşrlər üzrə əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün mövcud imkanlar müzakirə olunub. Bununla yanaşı, Türkmənistandan olan diplomat və tələbələrin ADA universitetində təlimlərdə iştirak etdiyi diqqətə çatdırılıb və bu kontekstdə əməkdaşlığın davam etdirilməsinin önəmi vurğulanıb.
Eyni zamanda, UNESCO-nun 43-cü Baş Konfransında 15 dekabr tarixinin Dünya Türk Dili Ailəsi Günü elan olunmasına və ilk dəfə Bakıda keçirilmiş Birinci Türkoloji Qurultayın 100 illik yubileyinin qeyd edilməsi ilə bağlı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Sərəncamına diqqət çəkilərək, bu xüsusda, təhsil müəssisələri arasında sözügedən əlamətdar hadisə ilə əlaqədar ortaq tədbirlərin təşkil edilməsi imkanları nəzərdən keçirilib.
Tədbirdə eləcə də mövcud əməkdaşlıq mexanizmləri çərçivəsində elm-təhsil sahəsində gələcək fəaliyyət istiqamətləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.

Press release 30 January 2026
A videoconference meeting was held between ADA University of Azerbaijan and the Institute of International Relations of the Ministry of Foreign Affairs of Turkmenistan
The event featured remarks by Fariz Ismayilzada, Vice Rector of ADA University; Gulshad Yusupova, Rector of the Institute of International Relations of the Ministry of Foreign Affairs of Turkmenistan as well as Qismat Gozalov, Ambassador of Azerbaijan to Turkmenistan, and Gurbanmemmed Elyasov, Ambassador of Turkmenistan to Azerbaijan.
During the meeting, the participants emphasized the importance of further developing the existing cooperation between the two educational institutions in the fields of science and education and discussed areas of mutual interest within this framework.
It was noted that the Azerbaijan–Turkmenistan Joint Intergovernmental Commission also plays a significant role in advancing cooperation in the fields of science and education, contributing to the systematic expansion of collaboration through joint projects and academic initiatives.
In accordance with the Memorandum of Understanding signed between the higher education institutions, the videoconference addressed opportunities for organizing joint academic events, promoting mutual exchange of experience, holding scientific and practical conferences, lectures and seminars, expanding faculty and student exchange programs, and enhancing cooperation in scientific publications. In this context, attention was also drawn to the participation of Turkmen diplomats and students in training programs at ADA University, and the importance of continuing this cooperation was underscored.
At the same time, reference was made to the decision adopted at UNESCO’s 43rd General Conference to proclaim 15 December as World Turkic Language Family Day, as well as to the Decree of the President of the Republic of Azerbaijan, Ilham Aliyev, on the celebration of the 100th anniversary of the First Turkological Congress, which was held for the first time in Baku. In this regard, the possibilities for organizing joint events between the educational institutions dedicated to these significant occasions were considered.
The meeting also included an exchange of views on future areas of cooperation in the field of science and education within the framework of existing collaboration mechanisms.