Azərbaycan-Türkiyə-Türkmənistan sənədləri imzalanıb
Dekabrın 14-də Türkmənbaşı şəhərində prezidentlər İlham Əliyevin, Rəcəb Tayyib Ərdoğanın və Sərdar Berdiməhəmmədovun geniş tərkibdə görüşündən sonra Azərbaycan-Türkiyə-Türkmənistan sənədləri imzalanıb.
Əvvəlcə Azərbaycan Respublikası, Türkiyə Respublikası və Türkmənistan Dövlət Başçılarının Birinci Zirvə Görüşünün Birgə Bəyanatı qəbul edildi.
“Ticari-iqtisadi əməkdaşlıq haqqında hökumətlərarası Saziş”i Türkmənistan Nazirlər Kabineti sədrinin müavini Batır Atdayev, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Türkiyə Respublikasının ticarət naziri Mehmet Muş imzaladılar.
“2023-2025-ci illər üzrə elm, təhsil və mədəniyyət sahələrində əməkdaşlığa dair hökumətlərarası Çərçivə Proqramı”nı Türkmənistan Nazirlər Kabineti sədrinin müavini Nurməhəmməd Amannepesov, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Türkiyə Respublikasının xarici işlər naziri Mövlud Çavuşoğlu imzaladılar.
“Gömrük əməkdaşlığına dair Birgə məşvərət komissiyasının yaradılması haqqında qarşılıqlı anlaşmaya dair Hökumətlərarası Memorandumu” Türkmənistanın Dövlət Gömrük Komitəsinin sədri Maksat Xudayqulıyev, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov və Türkiyə Respublikasının ticarət naziri Mehmet Muş imzaladılar.
“Energetika sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi ilə bağlı qarşılıqlı anlaşmaya dair Qurumlararası Memorandum”u “Türkmənqaz” Dövlət Konserninin sədri Batır Amanov, Azərbaycan Respublikasının energetika naziri Pərviz Şahbazov və Türkiyə Respublikasının energetika və təbii sərvətlər naziri Fatih Dönməz imzaladılar.
“Nəqliyyat sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi ilə bağlı qarşılıqlı anlaşmaya dair Qurumlararası Memorandum”u Türkmənistanın Nazirlər Kabineti yanında Nəqliyyat və Kommunikasiyalar Agentliyinin baş direktoru Məmmədxan Çakıyev, Azərbaycan Respublikasının rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev və Türkiyə Respublikasının nəqliyyat və infrastruktur naziri Adil Qaraismayıloğlu imzaladılar.

Подписаны документы между Азербайджаном, Турцией и Туркменистаном
14 декабря после встречи президентов Ильхама Алиева, Реджепа Тайипа Эрдогана и Сердара Бердымухамедова в расширенном составе в городе Туркменбаши были подписаны документы между Азербайджаном, Турцией и Туркменистаном.
Сначала было принято Совместное заявление первого Саммита глав государств Азербайджанской Республики, Турецкой Республики и Республики Туркменистан.
«Межправительственное соглашение о торгово-экономическом сотрудничестве» подписали заместитель председателя Кабинета Министров Туркменистана Батыр Атдаев, министр иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхун Байрамов и министр торговли Турецкой Республики Мехмет Муш.
«Межправительственную Рамочную программу по сотрудничеству в области науки, образования и культуры на 2023-2025 годы» подписали заместитель председателя Кабинета Министров Туркменистана Нурмухаммед Аманнепесов, министр иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхун Байрамов и министр иностранных дел Турецкой Республики Мевлют Чавушоглу.
«Межправительственный меморандум о взаимопонимании по созданию Совместной консультативной комиссии по таможенному сотрудничеству» подписали председатель Государственного таможенного комитета Туркменистана Максат Худайкулиев, министр иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхун Байрамов и министр торговли Турецкой Республики Мехмет Муш.
«Межведомственный меморандум о взаимопонимании по развитию сотрудничества в области энергетики» подписали председатель государственного концерна «Туркменгаз» Батыр Аманов, министр энергетики Азербайджанской Республики Пярвиз Шахбазов и министр энергетики и природных ресурсов Турецкой Республики Фатих Донмез.
«Межведомственный меморандум о взаимопонимании по развитию сотрудничества в области транспорта» подписали генеральный директор Агентства транспорта и коммуникаций при Кабинете Министров Туркменистана Мамедхан Чакыев, министр цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики Рашад Набиев и министр транспорта и инфраструктуры Турецкой Республики Адиль Караисмаилоглу.